حسابداری صنعتی

حسابداری صنعتی

 

یکی از شاخه های حسابداری، حسابداری صنعتی است و در واقع حسابداری صنعتی با نام دیگری چون بهای تمام شده هم شناخته شده می باشد که همانگونه که از اسم آن پیداست  به محاسبه بهای تمام شده محصولات در مجموعه های تولیدی و صنعتی می پردازد، که یکی از دشوارترین شاخه های حسابداری به حساب خواهد آمد.

از وظایف حسابداری صنعتی یا بهای تمام شده می توان به ارزیابی فرآیند یا چرخه تولید: (مواد و مصالح مصرفی، کنترل هزینه ها، کنترل موجودی ها و ...) قیمت گذاری کالا و محصول نهایی ، پیش بینی و برآورد هزینه های ساخت و تولید از جمله وظایفی است که حسابداری صنعتی بر عهده دارد.

حسابداری صنعتی این امکان را میدهد که مدیران مجموعه تسلط بیستری بر آمار و ارقام از موجودی اول دوره تا کالای ساخته شده داشته باشند که این اطلاعات در تصمیم گیری ها و سیاست های تولید تا فروش مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

  1. کاربرد حسابداری بهای تمام شده چیست؟

کاربرد حسابداری بهای تمام شده چیست؟ گاهی تصور می شود کاربرد حسابداری صنعتی و بهای تمام شده محدود به کارخانجات و صنایع تولیدی می باشد هرچند شاید مشهودترین کاربرد آن در این جهت باشد ولی سایر مؤسسات نیز از حسابداری بهای تمام شده بهره برده و از روشهای حسابداری بهای تمام شده در شرکت های بازرگانی – خدماتی – مهندسی و عمرانی – نهادهای دولتی – شرکت های حمل نقل و ... در جهت کارایی بیشتر استفاده می گردد.

به عنوان مثال یک شرکت خدماتی فیلم برداری یا پویانمایی را در نظر میگیریم :

شرکت نوآوران رایان هوداد میخواهد  کلیپ یک دقیقه ای پویا نمایی (انیمیشن) با موضوع فرهنگ بسازد، این شرکت از طریق حسابداری بهای تمام شده باید تمامی هزینه ها : حقوق و دستمزد (کارگردان – فیلمنامه نویس – طراح کارکتر – گوینده و ...) – استهلاک کامپیوتر – حق الامتیازات و سایر هزینه ها  که صورت خواهد پذیرفت  در مدت زمان شروع تا پایان پروژه باید محاسبه و برآورد شود تا مدیر مجموعه نسبت به سود یا زیان برآورد شده تصمیم گیری کند. پس با مثالی که زده شد حسابداری بهای تمام شده مختص به مجموعه های صنعتی نمی باشد و تقریبا در تمامی مجموعه ها مورد استفاد قرار خواهد گرفت اما با این تفاوت که در مجموعه های صنعتی و تولیدی شاخه حسابداربهای تمام شده به صورت جامع تر و حرفه ای مورد استفاده قرار میگیرد.

مجتبی پورستاری